OKULUMUZ

OKULUMUZ

    Anaokulumuz, Antalya- Alanya ilçesinde merkezde uzaklıkta 5 katlı  bahçeli ve 1543 m² kullanım alanına sahiptir.    Anaokulumzda çocuklarımızın rahat oynayabilecekleri, yüksek, geniş, zengin materyale sahip oyun parkımız, minderlerle düzenlenmiş LED televizyonlu çizgi film odamız, ferah sınıflarımız, geniş koridorlarımız ve çocuklara zarar vermeyecek şekilde dizayn edilmiş bir okuldur.    Okula giriş ve çıkış saatlerimiz 7.30 ile 18.00 arasıdır. Zengin menüsüyle sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı verilmektedir.    Sınıflarımız çocuk adedine ve yaş seviyelerine uygun olarak düzenlenmektedir. Sınıflarımızda gözlem kameralarımız bulunmaktadır. Deneyimli ve güler yüzlü öğretmenlerimiz ile tam gün eğitim vermekteyiz. Ayrıca sınıflarımızda görsel materyal, çizgi film ve şarkı desteğiyle yüksek seviyede İngilizce eğitimi veriyoruz.    Sağlık ve hijyen kurallarına uygun olan mutfağımızda,günlük et , sebze ve meyvelerle  uzman tarafından hazırlanan yemek menümüzdeki lezzetli yemeklerimizi sunmaktayız.    Tuvalet ve lavabolarımız kız-erkek ayrı olup, çocuklarımızın boy ve kullanımlarına uygundur. Son derece temiz ve hijyenik olan lavabolarımızda gün boyu görevlilerimiz birebir çocuklarımızla ilgilenmektedir.    Binamızın yan cephesindeki oyun bahçesinde bebek bezi molfix oyun parkımız bulunmaktadır. Çocuklarımız öğretmenlerimizin gözetiminde özgürce oyun oynamaktadır.

Sevgili velilerimiz

Mayıs  ayıbültenimizde sizlere Çocukerkil  Aile Yapısı ve Sorunlarıdan bahsedeceğim.

 

Ahmet Bey ile Ayşe Hanım üniversite mezunu ekonomik durumları gayet iyi bir çift idi.Her ikisi de gayet ılımlı, hayata olumlu bakabilen insanlardı.Evlilikleri son derece güzel gidiyordu.Üç yılın sonunda çok istedikleri bebekleri dünyaya geldi.Artık hayatta tek amaçları çocuklarının kendine güveni yerinde, dışa dönük, akademik yönden de başarılı, egosu güçlü hem de ahlaklı bir çocuk olmasıydı. Bebekliği boyunca üzerine titrediler, hasta olacak diye oyuncaklarını bile her seferinde kaynatıp öyle çocuklarına sundular. Her şey güzel giderken çocukları da büyümeye başlamıştı.Ama bir sorun vardı.Çocukları büyüdükçe ailesinden istedikleri de artıyordu.Tv’ den, etrafından ne görürse en iyisini en güzelini istiyordu. İstekleri bir

önceleri çocuklarının her dediğini ve istediğini yapıyorlardı.Ama artık bunun sonunun olmadığının farkına vardılar ve çocuklarının okuldaki rehber öğretmeninden yardım istemeye karar verdiler.

Yukarıda anlattığımız hikaye pek çoğumuza çok tanıdık gelmiştir.Yapılan araştırmalara göre çocukerkil aile yapısı ile 90’ lı yıllarda tanışan Türkiye’de bu sayı gün geçtikçe artmakta. Çocukerkil yapı, ebeveynlerin her ikisi de yüksek öğrenim görmüş, maddi durumu iyi ailelerde daha çok görülmekte; ben giymedim çocuğum giysin, ben sıkıntı çektim o çekmesin diyen ailelerde görülme sıklığı daha yüksektir.

Çocukerkil aileler genelde çocuğun her dediğini yapar, çocuğa herhangi bir sınır

koymazlar.Yetki kontrolsüz biçimde çocuğa sunulur. Çocuk doyumsuz hale gelir.İlk başta sadece cep telefonu isterken bir süre sonra kameralı olanından ister; sonra o da yetmez başka özellikleri olanından ister. Ailenin bütün işleyişi çocuğa göre düzenlenir.Evde neyin izleneceği, yemeğin nerede yeneceği; hatta dışarı 

olur. Çocukerkil aile yapısı aile içindeki düzeni bozmakta ve rolleri belirsiz hale getirmektedir. Çünkü ailede belli sınır ve kurallar olmalıdır.Sınırsız bir çocuk ve kuralsız bir ailenin olması düşünülemez. Çocukerkil ailede yetişen çocuğun sınırlarında problemler oluşur.Ne zaman ne yapacağına kimseden yardım almadan kendisi karar vermek ister. Bu tip çocuklar sorumluluk duygusundan da yoksun olarak yetişirler.Hiçbir zaman kendilerine hayır denilmemiş ve sınırları olmamıştır. Sosyal hayatta da çok zorlanırlar. Okul yılları ile beraber sosyal hayata geçiş yapan çocuk, evi ile sosyal çevresi arasında ikilemler yaşar. Evde her istediği olurken sosyal çevrede her istediğine, istediği zaman ulaşamaz ve hayal kırıklığı yaşayabir.Yaşadığı bu ikilem çocuğu olumsuz yönde etkiler.

Çocukerkil yapı, eşler arasındaki ilişkiyi de olumsuz yönde etkilemektedir. Anne baba otoriter bir aile yapısından kaçarak demokratik bir aile olmaya çalışırken sınırları bir türlü koruyamaz ve evin otoritesi çocuk haline gelir. Anne baba için ilk başta her şey 

 

ailede ilişkiler bozulur, rol karmaşası yaşanır. Eşler arasında karşılıklı suçlamalar başlar. Problemi çözmeye çalışmak yerine suçlamalarda bulunmak problemi daha da çözümsüz hale getirir.

Sorumsuz sınırsız bir çocuk yetiştirmemek için neler yapabilirsiniz?

• Her şeyden önce bilinçli bir anne baba olmaya gayret gösterin.

• Aile içinde zaten var olan kuralları çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren

söyleyin,söylemenin yanında uygulayarak çocuğunuza gösterin.

• 0-6 yaş arasında çocukların model alma ve taklit etme özellikleri ön plandadır. Aile

içinde koyduğunuz kurallara siz de uyarak çocuğunuza örnek olmayı ihmal etmeyin,

 

• Çocuğun her istediğini, istediği anda yerine getirmek yerine ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

• Çocuğunuza sınırlarını tanıması konusunda yardımcı olun.

• Eşinizle birlikte, tutarlı hareket etmelisiniz. Eşiniz bir konuda çocuğunuza izin

vermezken,

siz de izin vermemelisiniz.

• Çocuğunuza küçük küçük sorumluluklar verin; küçük yaştan itibaren sorumluluk

bilinci oluşturulmaya çalışın.

Özgüveni yüksek, başarıya şartlanmış bir çocuk yetiştirmek isterken doyumsuz bir çocuk yetiştirmemeye özen gösterin.